Zadaszenia tarasów
796 416 533 / 515 844 105 / 58 303 27 09

Przepisy zadaszenie tarasu

Jakich formalności wymaga budowa zadaszenia tarasu? Czy potrzebne jest pozwolenie, zgłoszenie, a może w ogóle nie trzeba tracić czasu na formalności? Czy taras możemy uznać za obiekt tak zwanej małej architektury?

 

Zadaszenie tarasu w zasadzie, niesie za sobą same korzyści. Daszek nad tarasem daje wiele radości i pozwala na spędzenie znacznie więcej czasu na świeżym powietrzu, bez względu na panujące warunki  pogodowe na zewnątrz. W okresie letnim dach nad tarasem da nam cień, a w jesienne dni ochroni nas przed deszczykiem. Jednak, zanim zdecydujemy się na konkretny model zadaszenia i zabierzemy się do stawiania jego konstrukcji, powinniśmy dowiedzieć się jakie są wymogi formalne i co na ten temat mówi prawo budowlane.

 

Zacznijmy od definicji tarasu

 

Wyjaśnienia znaczenia terminu “tarasu” nie znajdziemy w ustawie prawa budowlanego. Jednak na stronie sjp.pwn.pl bez trudu znajdziemy definicję, która mówi, że taras to:

„rodzaj dużego balkonu, umieszczonego na parterze, na piętrze lub na płaskim dachu”.

Oznacza to, że:

Taras jest częścią budynku. Podobny wniosek możemy wyciągnąć z rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, którym powinny odpowiadać budynki i ich budowa, z 2 przepisów:

  • par. 12 ust. 5:

„Odległość od granicy z sąsiednią działką budowlaną nie może być mniejsza niż:

1,5 m do okapu, gzymsu, balkonu lub daszku nad wejściem, a także do takich części budynku jak galeria, taras, schody zewnętrzne, pochylnia lub rampa”;

  • par. 3 pkt. 24 lit a:

„(…) do kubatury brutto budynku wlicza się (…) kubaturę balkonów i tarasów, obliczaną do wysokości balustrady”.

Podobne wyjaśnienie terminu – taras ,możemy znaleźć w wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego o sygnaturze II OSK 1220/15, z którego dowiemy się, że:

„Taras stanowi więc całość funkcjonalno-użytkową z budynkiem mieszkalnym, zapewniając jego obsługę. Jego istnienie rzutuje na podniesienie walorów użytkowych samego budynku, który zyskuje element mogący stanowić miejsce wypoczynku oraz dodatkową możliwość bezpośredniej komunikacje z ogrodem”.

 

Zadaszenie tarasu w polskim prawie wymaga pozwolenia czy zgłoszenia do właściwego urzędu?

 

Zadaszenie tarasu nie wymaga według polskiego prawa pozwolenia na budowę. Zadaszenie tarasu czy też termin dachu nad tarasem nie istnieje w ustawie prawa budowlanego. Co więcej, ustawa ta nie definiuje w sposób jednoznaczny tych terminów, jednak nie oznacza to, że nie można znaleć na podstawie ustawy ważnych do tego typu konstrukcji zapisów.

 

Prawo budowlane w 2017 roku zostało znowelizowane oraz zliberalizowane. Pozwolenie na budowę wielu konstrukcji oraz budynków przestało być wymagane. Według postanowień zawartych w ustawie, pozwolenie na budowę nie jest wymagane w przypadku remontu danego budynku czy jego przebudowie. Dlatego zadaszenie tarasu interpretacyjnie podlega pod przepis art. 29, który to mówi, że pozwolenie na budowę nie jest wymagane przy przebudowie budynków mieszkalnych jednorodzinnych, pod warunkiem, że ta przebudowa nie wiąże się z powiększeniem obszaru oddziaływania tychże budynków.

 

Jeżeli interpretujemy zadaszenie tarasu jako przebudowę budynku, w którym mieszkamy, to wtedy taką przebudowę należy tylko zgłosić. Jeżeli natomiast, zinterpretujemy budowę dachu nad tarasem jako remont, to wtedy nie jest wymagane ani zgłoszenie, ani zezwolenie czy tyż pozwolenie na budowę. Pozwolenie nie jest więc wymagane, bez względu na to, jak będziemy interpretować postanowienia ustawodawcy. Zanim w życie weszła znowelizowana ustawa, ukazał się wyrok  Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 09.03.2011 (II SA/Gl 1249/10), który stanowi indywidualną interpretację która potwierdza, że dach nad tarasem można budować bez wymaganego pozwolenia.

 

Jak widać, niezależnie od tego jak podejdziemy do kwestii budowy zadaszenia tarasu, jasne jest, że pozwolenie w tym wypadku nie jest konieczne. Warto też zaznaczyć, że niektóre strony internetowe utożsamianą termin zadaszenia tarazu z wiatą. Jednak jest to zwyczajny błąd. Konstrukcję zadaszenia tarasowego nie definiuje tylko i wyłącznie jej budowa, ale także samo przeznaczenie. Wiata samochodowa nie jest przecież  zwykłym daszkiem nad tarasem. Są to konstrukcje zbliżone, ale spełniają one zupełnie  inną funkcję.

Gdyby nawet utożsamiać dach nad tarasem z wiatą, to i tak pozwolenie nie jest w takim przypadku wymagane (art.29 Ustawa Prawo Budowlane). Wiaty o powierzchni do 50 m2 można stawiać na działce, na której stoi się budynek mieszkalny bez wymaganego pozwolenia. Co więcej, wiata taka nie wymaga nawet zgłoszenia.

 

Dach nad tarasem trzeba jednak projektować i budować w sposób określony w przepisach. Art. 5 zobowiązuje każdego wykonawcę oraz informuje nas, że zarówno obiekt budowlany jak i jego poszczególne części trzeba budować w zgodzie z zasadami wiedzy technicznej. Wszystkie konstrukcje powinno się stawiać dając nośność oraz stateczność całej konstrukcji, a także bezpieczeństwo użytkowania i wielu innych warunków określonych w przepisach techniczno – budowlanych.

Nie wymaga się pozwolenia, w przypadku zadaszenia tarasów, ale też  nie oznacza to, że można go postawić dowolnie. Warto przestrzegać zasad dobrych praktyk w zakresie projektowania i budowania, żeby dana konstrukcja była w pełni bezpieczna oraz trwała.

 

Niezależnie na jaki model zadaszenia tarasowego wybierzemy, koniecznie przed podjęciem ostatecznej decyzji zapoznajmy się ze specyfikacją techniczną danego tarasu. Co więcej, nie ulegajmy tylko i wyłącznie samej estetyce. Zapoznajmy się również z cechami poszczególnych podzespołów, z których ma zostać wybudowany nasz taras. Montaż powinien być wykonany zawsze z instrukcją dołączoną przez producenta. Najważniejsza kwestią, o której powinnyśmy pamiętac to, to że nie potrzebujemy pozwolenia i przynajmniej  o formalną część przedsięwzięcia nie musimy się martwić.

 

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z ofertą naszej firmy. Do budowy zadaszeń tarasowych używamy tylko i wyłącznie produktów najwyższej jakości. Nasze tarasy wyróżnia nie tylko ładny i oryginalny wygląd, ale też ich niezwykła funkcjonalność. Ponadto, nasza oferta jest na tyle szeroka, że bez trudu będa mogli dobrać Państwo odpowiednie dla siebie zadaszenie tarasu, a nasi specjaliści są do Państwa dyspozycji i chętnie pomogą przy wyborze materiałów, z których ma powstać Państwa zadaszenie. Co więcej, nasi fachowcy od montażu pomogą również postawić całą konstrukcję zadaszenia. Serdecznie zapraszamy do kontaktu z naszą firmą.

 

ZOBACZ FILM ZADASZENIA TARASU PERGOLI CARPORT PLANET

 

Zobacz film z realizacji zadaszenia tarasu wykonany przez naszą firmową ekipę. Produkujemy zadaszenia pergole drewniane przyścienne.  Jako dodatki oferujemy zabudowy boczne żaluzjowe regulowane lub stałe, systemy orynnowania, najlepsze pokrycia dachów z poliwęglanów, w standardzie stosujemy okucia i podstawy słupków ze stali kwasoodpornej klasy A4. Zadaszenia tarasów wykonujemy na wymiar, wyslij zapytanie a otrzymasz od nas bezpłatną ofertę i wizualizację / projekt pergoli tarasowej.

 

Zadaszenia tarasów przepisy

Zadaszenie tarasu przepisy

Zadaszenia tarasów wykonujemy pod wymiar. Dostarczamy i montujemy konstrukcje na terenie całej Polski. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą w sklepie online. Link poniżej

 

ZADASZENIE TARASU SKLEP

Zadaszenia tarasów prawo budowlane

Zadaszenie tarasu prawo budowlane

Carport Planet jest liderem na rynku zadaszeń tarasów. Do każdego klienta podchodzimy indywidualnie. Staramy się poznać Państwa oczekiwania i potrzeby. Wychodząc naprzeciw stale udoskonalamy nasze produkty. Nie podejmujemy się wykonawstwa w przypadku, w którym nie mamy pewności, że efekt końcowy zadowoli nawet najbardziej wymagających nabywców. Jesteśmy świadomi faktu, że tylko zadowolony klient będzie polecał nasze usługi.

 

Posiadamy wykwalifikowaną kadrę, która przez ponad 10 lat funkcjonowania firmy zdobyła należyte doświdczenie do świadczenia najwyższej jakości usług. Dowodem są liczne nagrody i wyróżniania.

 

 

Zadaszenie tarasu - Zadaszenia tarasów - Wiaty garażowe - Wiata garażowa
796 416 533 / 515 844 105 / 58 303 27 09
ul. Kartuska 214/218, 80-122 Gdańsk